Esenyurt Psikoteknik Belgesi Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?
8 views kez incelendi.

Sürücünün akan trafik esnasında dikkat, hız-mesafe ayarı, muhakeme becerileri gibi özelliklerin değerlendirilmesidir. Buna ek olarak […]

Sürücünün akan trafik esnasında dikkat, hız-mesafe ayarı, muhakeme becerileri gibi özelliklerin değerlendirilmesidir. Buna ek olarak sorumluluk, risk alma, saldırganlık gibi bir çok özelliği bilgisayarlı test sürüşleriyle tespit edilmektedir. Bu teknikle psiko motor becerisi ölçülmektedir. Sürücünün trafikte güvenli araç kullanabilmesi için taşıması gereken tüm değerler ölçülmektedir. Değerlendirmeler özel merkezlerde Psikiyatri ve Psikologlar tarafından yapılmaktadır.

Psikoteknik Belgesi Kimler Almalıdır?

Ticari olarak araç kullanacak olan kişilerin kanunen psikoteknik belgesi almış olması gereklidir. Uzun ve zorlu trafik koşullarında ticari araç kullanmak zorunda olan kişilerin psikolojik olarak değerlendirilmesidir. Bu test yaklaşık 50 dakika sürmektedir. Ticari araç kullanacak olan herkesin Karayolları Taşıma Yönetmeliği 2918 numaralı bendine göre yasal olarak psikoteknik belgesi alması zorunludur. Ticari olarak araç kullanımda zorunlu olan psikoteknik belgesi nasıl alınır?

Ne Kadar Sürede Belge Alınır?

Belgeyi alma süreci uzun değildir. Bu kişiye bağlı olmaktadır. Simülasyon kurslarına düzenli katılım sağlayanların sınavda başarılı olduğu görülmektedir. Başarıl olanlar için süre bir ile üç hafta arasıdır. Alınan belge 5 yıl geçerli olmaktadır. Bir süre sonra tekrarlanması gerekir. Yıpranma ve olası hastalıklar risk olarak görülmekte olduğundan belgenin geçerlilik süresi olarak 5 yıl belirlenmiştir.

5 yıl sonunda tekrar sınava girerek belge almak zorunludur. Yapılacak sınav simülatör üzerinden olsa da daha önceki trafik koşulları değiştiğinden sınavdaki simülatörde değişmektedir. Günün trafik koşullarına göre sınavlar düzenlenmektedir.

Belge Nasıl Alınır?

Ticari şoförlük yapacak olan birçok kişi psikoteknik belgesi nasıl alınır? konusunu merak etmektedir. Psikoteknik kursları aracılığıyla sınava girilmektedir. Kursa başvuru sırasında kimlik ve ehliyet fotokopisi, 2 adette fotoğraf gerekmektedir. İstenilen belgelerle birlikte kurslar aracılığıyla başvuru yapılmalıdır. Kurslarda düzenlenen derslere katılım sağlamak zorlu sınavı geçmeyi sağlayacaktır.

Sınav simülatör aracılığıyla ortalama 50 dakika sürüş şeklindedir. Gözlem ve değerlendirme uzman psikologlar tarafından yapılmaktadır. Trafik kurallarını ihlal etmeye yatkın kişiler sınavı geçememektedir. Psikoteknik belgesi e-devlet üzerinden görülmekte, bu alandan çıktı alınabilmektedir.

Ticari sürüş yapacakların trafikteki verecekleri tepkiler, dikkat, ani durumlardaki karar verme becerileri ölçülmektedir. Uzun sürüşlerde bu gibi durumlar olması hem sürücünün hem de başka kişilerin can güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Bu nedenle testi geçemeyen sürücüler belge sahibi olamazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Esenyurt Psikoteknik

Kimler Psiko-teknik Belgesi Almalıdır?
Yük veya yolcu taşımacılığı yapan tüm ticari taşıt sürücülerinin ve alkol, ceza puanı ve aşırı hız nedeniyle sürücü belgesine el konulan sürücülerin psiko-teknik belgesi alması zorunludur. 1 Eylül 2019 tarihi itibariyle e-devlette Sağlık Bakanlığı e-İmzalı Psikoteknik Değerlendirme Raporları Sorgulama sayfasında görünmeyen psiko-teknik belgeleri geçersizdir.

Bize Ulaşın

Adres: Beylikdüzü Osb. 3. Cd. No:8 Kat:1 Conner Office Beylikdüzü/İstanbul

Telefon: 0555 000 00 15

E-Posta: info@direksiyondersi.com.tr

Web: https://www.esenyurtpsikoteknik.net