Esenyurt Psikoteknik Belgesi Psikoteknik Kimlere Zorunludur?
7 views kez incelendi.

Psikoteknik sınavı sonucunda Sağlık Bakanlığı onayıyla verilen psikoteknik belgesi hakkında Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde bazı hükümler […]

Psikoteknik sınavı sonucunda Sağlık Bakanlığı onayıyla verilen psikoteknik belgesi hakkında Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde bazı hükümler mevcuttur.

Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde psikoteknik kimlere zorunludur? sorusunun cevabı açıklanmaktadır. Bu yönetmelikte ayrıca bu zorunluluğa uymayanların nasıl ve ne ile cezalandırılacağı da yer almaktadır. Bu zorunluluk 01.07.2012 yılında yasallaşmıştır. Söz konusu yönetmeliğin ilgili maddesi incelenerek ayrıntılara ulaşılabilir.

Psikoteknik Belgesi Alması Zorunlu Olanlar

Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde yer alan psikoteknik zorunluluğu maddede şöyle ifade edilmiştir: Ticari olarak eşya ve yolcu taşımacılığı yapanlar(sürücüler) psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını belgeleyen psikoteknik belgesini almaları zorunludur. Maddenin devamında alkolden stajyer ehliyeti iptal olanlar ile 100 ceza puanından ehliyetine el konulanların da psikoteknik belgesi almalarının zorunlu olduğu belirtilmektedir.

Yani psikoteknik kimlere zorunludur? sorusunun cevabı; ticari olarak eşya ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülere, alkolden stajyer ehliyeti iptal edilenlere ve 100 ceza puanından ehliyetine el konulanlara psikoteknik zorunludur, şeklindedir. Ticari taşımacılıktan anlaşılması gereken, ücret karşılığı yapılan taşımacılıktır. Ücret karşılığı eşya ve yolcu taşıyan sürücülere psikoteknik zorunludur.

Stajyer ehliyet ise henüz ehliyetini almamış stajyer konumunda olan sürücülerin ehliyetine verilen addır. Alkollü olduğu için stajyer ehliyeti iptal edilenlere de psikoteknik zorunludur. 100 ceza puanlı ehliyet sahiplerinden anlaşılması gereken de trafik kurallarını ihlal ettiği için cezalandırılan sürücülerin ceza puanlarının 100’e ulaşması durumudur. Bu ehliyet sahiplerine de psikoteknik zorunludur.

Zorunluluğu Yerine Getirmemenin Yaptırımı

Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre psikoteknik zorunluluğuna aykırı davrananlara belli şartlarda belli cezalar öngörülmüştür. Buna göre bu zorunluluğa uymayanlara 5 ihtar verilir. İhtarlar 340 TL para cezasını da içermektir. Bu ihtarların toplamının 50’yi bulması durumunda bu ihtarlar kaldırılmadığı halde firmanın yetki belgesi iptal edilir. Ayrıca yetki belgesi iptal edilen firmaya 679 TL para cezası da uygulanır.

Bu nedenle ticari olarak eşya ve yolcu taşıyan sürücüler, alkolden stajyer ehliyeti iptal edilenler ve 100 ceza puanından ehliyetine el konulan sürücülerin bu zorunluluğu dikkate alarak psikoteknik sınavına girerek Sağlık Bakanlığı onaylı psikoteknik belgesi almaları gerekir. Bu zorunluluk sadece para cezası için değil, kamu ve trafik güvenliği ile eşya ve yolcu garantisi için de yukarıda sayılan tip sürücülerin psikoteknik belgesi alma konusunda dikkat ve özen göstermeleri gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Esenyurt Psikoteknik

Kimler Psiko-teknik Belgesi Almalıdır?
Yük veya yolcu taşımacılığı yapan tüm ticari taşıt sürücülerinin ve alkol, ceza puanı ve aşırı hız nedeniyle sürücü belgesine el konulan sürücülerin psiko-teknik belgesi alması zorunludur. 1 Eylül 2019 tarihi itibariyle e-devlette Sağlık Bakanlığı e-İmzalı Psikoteknik Değerlendirme Raporları Sorgulama sayfasında görünmeyen psiko-teknik belgeleri geçersizdir.

Bize Ulaşın

Adres: Beylikdüzü Osb. 3. Cd. No:8 Kat:1 Conner Office Beylikdüzü/İstanbul

Telefon: 0555 000 00 15

E-Posta: info@direksiyondersi.com.tr

Web: https://www.esenyurtpsikoteknik.net