Esenyurt Psikoteknik Belgesi Psikoteknik Sınavı Nedir?
7 views kez incelendi.

Psikometri, araç sürücülerinin alması gereken eğitimlerden biridir. Psikoteknik, tepkileri, trafikte ani bir durum karşısında tepki […]

Psikometri, araç sürücülerinin alması gereken eğitimlerden biridir. Psikoteknik, tepkileri, trafikte ani bir durum karşısında tepki hızınızı ve muhakeme yeteneğinizi, vites geçişlerinde el- ayak koordinasyonunu, öndeki aracı takip uzaklığı gibi şeyleri bilgisayar ortamında ölçen testtir. Bu belge; mesleği sürücülük olan, ehliyetine cezai nedenlerle el konulmuş ve geri almak isteyenlerin ya da üstün sürüş becerisi gerektiren mesleklerde çalışması gereken kişilerin birtakım testlerden geçerek alınan belgedir.

Araç sürücülerinin belirli bir işteki yeterliliğinin ortaya konması amacıyla beden ve zihin le alakalı özelliklerinin testler yoluyla kontrol edilmesidir. Yapılan ölçüm ve değerlendirme neticesinde olumlu sonuç alındığında Psikoteknik Belgesi verilmektedir. Özellikle ticari araç kullananlar için önemli olan psikoteknik belgesi risk almak, saldırganlık, öz kontrol ve ani bir durumda davranış yöntemlerini kapsamaktadır. Peki bu bilgiler eşliğinde psikoteknik sınavı nedir? ve bu sınav nasıl yapılır?

Psikoteknik Sınavı Nedir?

Öncelikle Psikoteknik değerlendirmesinin yazılı bir sınav olmadığını söylemek gerekir. Yani Psikoteknik belgesi almak istediğinizde imtihana girip soru çözmezsiniz. Toplamda 12(adet) testten meydana gelen sürücünün psikomotor ve türlü becerilerini test eden bir değerlendirmedir.

Sonuç test bitiminde değerlendirilerek olumlu veya olumsuz olması durumunda sizlere iletilmektedir. Daha sonra geriye yalnızca onay kısmı kalır. Psikoteknik belgeleriniz onaylandıktan sonra sizlere teslim edilir.

Psikoteknik Değerlendirilmesinde Kullanılan Testler

 Viyana Determinasyon Testi (DT): Sürücülerin ani farklılıkları ne kadar hızlı sürede ve doğru fark edip tepki verildiğinin ölçülmesidir.

 Standart Progresif Matrisleri Testi (SPM): Soyut görsel şekiller arasındaki bağlantının kavranması ve anlaşılması üzerine kurulu olan bir testtir.

 Görsel Devamlılık Testi (GST): Karmaşık görüntülerin bulunduğu bir ortamda, dikkatin belirli bir yön üzerine yönlendirile bilmesidir.

 Sinyal Takip Testi (Sinyal): Karmaşık durumdaki uyarıcılar arasından belirli uyarıcıların ayrıştırması istenerek, seçici dikkat seviyesi ölçülmektedir.

 Taşistostopik Görsel Algı Testi (TAVTMB): 1 saniyelik sürelerle gösterilen trafikle alakalı görüntüler sonrasında görsel idrak performansını ve algısal refleks ölçülmektedir.

 Hız-Mesafe Tahmin Testi (HMT): Bu testte aday, uyarıcıların hareket hızını ve uyarıcılar arası uzaklığı tahmin etme becerisi ölçülmektedir.

 Cognitrone Testi (COG): Adaya toplamda 5 şekil gösterilerek dikkat performansı ölçülmektedir.

 Periferal Görme ve İkili İşlem Yetenek Testi (İİB): Adayın dikkatini, karşısında yer alan bir vazifede, direksiyon kullanarak odaklandığı esnada, başın sağ-soldan tarafından gelen uyarıcıları fark ederek tepki vermesidir.

 İki El Koordinasyon Testi: Test yapılırken doğru olan reaksiyonların verilebilmesi hedefiyle, aynı anda değişik organların hareketlerinin bağlantı kurabilme düzeyi ölçülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Esenyurt Psikoteknik

Kimler Psiko-teknik Belgesi Almalıdır?
Yük veya yolcu taşımacılığı yapan tüm ticari taşıt sürücülerinin ve alkol, ceza puanı ve aşırı hız nedeniyle sürücü belgesine el konulan sürücülerin psiko-teknik belgesi alması zorunludur. 1 Eylül 2019 tarihi itibariyle e-devlette Sağlık Bakanlığı e-İmzalı Psikoteknik Değerlendirme Raporları Sorgulama sayfasında görünmeyen psiko-teknik belgeleri geçersizdir.

Bize Ulaşın

Adres: Beylikdüzü Osb. 3. Cd. No:8 Kat:1 Conner Office Beylikdüzü/İstanbul

Telefon: 0555 000 00 15

E-Posta: info@direksiyondersi.com.tr

Web: https://www.esenyurtpsikoteknik.net